O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Nawożenie roślin

sadziec
sadziec bmw
Nawożenie rośłin jest bardzo ważnym elementem w uprawie kwiatów, warzyw, drzew i krzewów w naszych ogódkach.

Nawożenie roślin jest jedną z najważniejszych po podlewaniu czynnością. Dostarcza roślinom potrzebnych witamin i minerałów, czyli pokarmu, aby rośliny rosły piękne i zdrowe.
Ja na ogół polegam na nawozach naturalnych, czyli ekologicznych, takich jak kompost, obornik i gnojówka z pokrzyw. Obornik dobrze rozłożony stosuję raz na 4 lata, natomiast kompost każdej wiosny i jesieni. Wysiewam też tzw. nawóz zielony. Rośliny na nawozy zielone wysiewa się zazwyczaj po zbiorze plonu głównego, w takim terminie, by jeszcze przed nadejściem jesiennych chłodów zdążyły wytworzyć możliwie dużą masę pędów oraz liści, a także dobrze rozbudowany system korzeniowy.Bardzo cennymi roślinami stosowanymi do użyźniania gleby są gatunki z rodziny motylkowatych, które z pomocą symbiotycznych bakterii brodawkowych posiadają zdolność wiązania azotu atmosferycznego. Zostaje on zmagazynowany w tkankach roślin, a po ich obumarciu i rozkładzie przedostaje się do podłoża. Do tej grupy naturalnych użyźniaczy można zaliczyć peluszkę wykę oraz jednoroczne łubiny.
Rośliny o silnie rozbudowanym, sięgającym daleko w głąb gleby systemie korzeniowym, takie jak żyto, owies, wyka oraz gorczyca biała, pomogą wydobyć składniki pokarmowe wypłukiwane do coraz głębszych warstw podłoża i przenieść je w bliżej powierzchni gleby. W taki sposób odzyskane makro- i mikroelementy będą mogły być ponownie wykorzystane przez rośliny uprawiane na działce. Kolejną ogromną zaletą dużej masy korzeni w glebie jest powstanie po ich obumarciu naturalnych kanałów, którymi powietrze będzie przenikać także w głębsze warstwy profilu glebowego, poprawiając tym samym właściwości gleb ciężkich.


Oprócz wyżej wymienionych nawozów wspomagam się też nawozami syntetycznymi, które również dostarczają roślinom wielu witamin i minerałów. Szczególnie polegam na nich w okresie jesiennym, gdyż nawożenie roślin jesienią ma wiele zalet.
W okresie zimowym składniki nawozu będą miały szansę ulec korzystnym przemianom i dobrze przenikną do gleby. Mogą okazać się bardzo potrzebne wczesną wiosną, gdy rośliny zaczną ruszać z wegetacją, a zastosowanie nawozów nie będzie jeszcze możliwe ze względu na zamarznięte podłoże. W podstawowym składzie nawozów jesiennych znajdują się makroelementy – fosfor i potas oraz mikroelementy – miedź, bor, żelazo i mangan. Składniki te nie ulegają wypłukaniu z gleby i okażą się przydatne wczesną wiosną. Jesienne podanie potasu pozwala też wielu roślinom lepiej przygotować się do zimy i przetrwania mrozów.
Nawozy tzw. jesienne należy wysiewać pod koniec lata, a więc od końca sierpnia do połowy września, tak, aby przygotować rośliny na jesień i zimę.
Trwa ładowanie komentarzy...