O autorze
Torunianka, za młodu wyrwana z korzeniami i przesadzona do USA. Powróciła aby realizować swoje marzenia i oddawać się swoim hobby. Absolwentka Portland Community College, ponadto studiowała na Portland State University.

Styczniowo

internet
Choć dni już coraz dłuższe, styczeń w ogrodzie jednym z najzimniejszych miesięcy roku. Średnia temperatura waha się od -4,8°C w Polsce północno-wschodniej do -0,6°C w niektórych miejscowościach nadmorskich.

Dla roślin jest to okres pełnego spoczynku, choć mimo to na wielu drzewach i krzewach liściastych można zobaczyć pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Dla miłośników ogrodnictwa to przede czas aby rozpocząć cięcie drzew w sadzie, doglądać zimujące rośliny, przygotować się do następnego sezonu i zaplanować wiosenne nasadzenia. Już niebawem w sklepach ogrodniczych będzie można kupować nasiona :-)
Zanim jednak zabierzemy się za zakup nasion, powinniśmy starannie przemyśleć, co i gdzie będziemy siać, a potem sadzić. Powinniśmy mieć na uwadze tzw. płodozmian, a więc tych samych warzyw nie możemy siać w tym samym miejscu. Podobnie, po roślinach porażonych chorobami, czy zaatakowanymi przez szkodniki, należy sadzić, bądź siać rośliny, które są odporne na te choroby i szkodniki.

Planowanie ogrodu jest bardzo ważne, ale i przyjemne. Być może chcemy coś zmienić na działce, może marzy nam się oczko wodne, nowy taras, czy nowe nasadzenia drzew, krzewów, bylin. Teraz jest czas, aby to sobie zaplanować, rozrysować, naszkicować.Pamiętajmy o ptakach , które odwiedzają nasze działki. Ptaki to nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami i chwastami - przez cały rok zjadają naprawdę dużo jaj, larw i osobników dorosłych różnych owadów oraz wiele nasion chwastów. Zimą powinniśmy im pomóc przetrwać mrozy , aby w następnym sezonie pomogły nam w walce ze szkodnikami.
Oprócz ptaków zimą opieki wymagają również bezdomne koty. W zimne, śnieżne i mroźne dni warto zanieść im lekko podgrzane mleczko i puszkę czy saszetkę kociego jedzenia o temperaturze pokojowej.
Trwa ładowanie komentarzy...